Kurutma Fırınları / Etüvler / İnkübatörler

Dikkat! AŞIRI HASSASİYET İÇERİR

PLC sistem ile sıcaklık kontrolü yapan fırınımız hava sirkülasyonludur.
Numunelerin sıcaklığa karşı dayanımı ve şartlandırılması gibi deneylerde kullanılır.

Farkımız

Hızlı Stabilizasyon süresi

Hassas rampa ayarları

Uygulama esnekliği

Sektörde laboratuvar fırını olarak bulabileceğiniz yerli ve yabancı birçok seçenek var. Gerekli sıcaklık koşullarını sağlamak için bu ürünlerin bir çoğu gayet yeterli. Diğer ürünlerimizin yanında özel bir durum olmadıkça bizlerde tamamlayıcı olarak bu ürünlerden tavsiye ediyoruz. Bu tip üretici firmalar, seri üretim yaparlarken, kendi dizayn ettikleri kontrol kartlarına yetecek kadar bir mikroişlemciyi entegre ederek sıcaklık kontrolü konusunu çözmekteler. Oysa bu karların işlem düzeyi asla bir bilgisayar kadar hızlı ve hassas değildir. Ürüne özel dizayn edilen bu kartlar piyasada bulunmaz, olası bir arıza halinde pahalı kart değişim ücretleri talep edilir.

Araştırma geliştirme ve yüksek hassasiyet isteyen laboratuvarlar için bu ürünler yetersiz kalabiliyor. Piyasa için üretilen fırınlarda kullanılan cihaza özel tasarlanmış mikroişlemci kartları ile, Labomak fırınlarda kullanılan PLC kontrol ünitesinin arasında oldukça radikal farklılıklar vardır.

Örneğin bir çok laborant arkadaşımız, fırın için kalibrasyon randevusu aldığında, kalibrasyon teknisyeninden fırını sabahtan 100°C set edin gelmemizi bekleyin sözünü duymuştur. Bunun nedeni mesai süresini stabilizasyon süresine feda etmemektir.

Labomak laboratuvar fırınları piyasa ürünlerine göre çok daha hızlı stabilizasyon süresi sağlar. Özellikle kapağı sık sık açıp kapamak zorunda olan müşteriler geç stabilizasyon süresi nedeniyle problem yaşarlar. Aşağıda açıklamaya çalıştığımız ve çok büyük bir özenle programladığımız PLC sistemleri hedef sıcaklığa ulaşma noktasında mükemmel sonuçlar verirler. Özellikle ara ısıtma ve rampa yöntemi ile çalışan müşteriler son derece hızlı ve hassas sıcaklık hedeflerine ulaşırlar. Bu özellik PLC sistemin kalitesi ve ona yüklenen yazılımın yetenekleri ile alakalıdır.

PLC yazılımı veya Opsiyonel Falcon Test programı ile kullanıldığında;

Özel ebatlarda üretimlerimiz vardır.
Kabin Hacmi: 48-55-64-125-250-500-720 Lt. kapasite seçenekleri
 • Anlık grafik çizimi
 • Tüm birimlerde test imkanı
 • Test raporunu pdf formatta kayıt
 • Standart, rampalı veya döngüsel sıcaklık ayarları için metot oluşturma
 • 10 numune ardışık test yapma ve istatistik
 • Tek grafik üzerinde 10 teste kadar farklı renkte eğri bindirme
 • Uzaktan masa üstü bağlantısı ile teknik yardım
 • Test sonuçlarını kayıt etme
 • Otomatik veri tabanı yedekleme
 • Şifre ile programa giriş
 • Yönetici ayarları / personel yetki atama belirleme
 • Sonuçları excel formatında kayıt
 • Özel test metodu tanımlama, oluşturma ve çağırma

STANDART ÖZELLİKLER

•Hacme göre istenilen sayıda raf. (Paslanmaz kalın telden yüksek kapasitede taşıma yapabilir.)
•AISI 304 paslanmaz iç kabin
•Ortam sıcaklığı ile 250 °C arası ısı ayarı
•°C veya °F okuma seçeneği
Dijital PID ısı kontrolü
•Dijital zaman ayarı (1sn.-9999 saat arası)
•80 litreye kabinlerde Max. sıcaklık dalgalanması 0.3 °C
•Ayarlanabilir emniyet termostatı
•Elektrostatik toz boyalı dış gövde
•Hava sirkülasyon fanı ve hava bacası
•Sızdırmaz contalı kabin kapağı

İLAVE ÖZELLİKLER

•Ön pencere ve aydınlatma takılabilme
•RS-232 haberleşme desteği

Harici data loggerlerinizi başka amaçla kullanın. Raporlanması gereken uzun veya kısa süreli Zaman- Sıcaklık değerlerini USB üzerinden kayıt altına alın. Kayıt aralıklarını kendiniz belirleyin.

Etüv Dijital dokunmatik ekranı
Etüv Dijital dokunmatik ekranı

İyi kalite bir laboratuvar cihazının ortama kullanım ömürleri beş ila on sene arasındadır. Kalıcı bir yatırım, fiyat performans ilişkisi en doğru olan cihazdır. Biz bu ilişkiye kalitemizi de ekliyoruz.

Dokunmatik ekran kolaylığı,

Standart etüvlerde sıcaklık değeri set etmek biraz zaman alır. Genelde menü moduna geçiş yaptıktan sonra, ondalık hane seçilir daha sonra yukarı aşağı tuşları değer atanır. bu işlem her ondalık değer için tekrarlanmak zorundadır. Sık olarak enter tuşu ile set edilmesi ihmal edildiğinden set seğeri hatalı olarak hafızada kalır. Kullanmakta olduğumuz dokunmatik ekranlarda numerik tuş takımından sıcaklık değeri ve diğer parametreler direk olarak set değerlerine yazılır.

SET SICAKLIĞINDA ALARM VE KAYIT ÖZELLİĞİ

İhtiyaca yönelik özel üretim vaz geçilmezimizdir

Müşterilerimiz için bir çok özel üretim tasarladık. buna örnek olarak;

Reçine vb. donma ya da erime yapan numuneler için. Çift hazneli tek kontrollü, 4 bölgeden toplamda 8 noktadan ölçüm yapar. Her hazneye ait 4 sensörü vardır. Hazne İçine konulan numunenin çeper noktasından merkez noktasına kadar konumlanan sensörler, çeper ve merkez sıcaklıklarına göre sıcaklık ayarını elektronik olarak düzenler. .

Sıcaklık altında mekanik parça dayanımı

Mekanik sistem tarafımızca üretilmiş fırına kombine edilmiştir. Cihaz Otomotiv sektörüne yedek parça üreten bir müşterimiz için üretildi. Gizlilik anlaşmamız nedeni müşteri ismini veremiyoruz.

PLC Kontrolör nedir

PLC (Programmable Logic Controller) ve PID Kontrol (Proportional-Integral-Derivative Control) endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemlerinde sıklıkla kullanılan iki önemli kavramdır. İkisi birlikte, bir kontrol uygulamasının hassasiyetini, istikrarını ve tepki süresini geliştirmeye yardımcı olur.

PLC, endüstriyel süreçlerin otomasyonunu gerçekleştirmek için kullanılan bir tür dijital bilgisayardır. PLC’ler, çeşitli endüstriyel ekipmanları kontrol edebilir ve sürekli olarak girişleri izler ve çıktılara göre çeşitli eylemleri tetikler.

PLC’ler, PID kontrol stratejilerini yürütmek için kullanılan sık kullanılan cihazlardan biridir. Bir PLC, endüstriyel bir ortamda kullanılmak üzere tasarlanmış bir bilgisayardır. Sensörlerden veri alır ve sonra programlanmış lojik fonksiyonları yürüterek eyleme geçirir. İçerdiği PID kontrol stratejisi, PLC tarafından Labomak mühendisleri tarafından programlanır ve yürütülür.

PID Kontrolör nedir?

PID (İngilizce: Proportional Integral Derivative) oransal-integral-türevsel denetleyici kontrol döngüsü yöntemi, endüstriyel kontrol sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir geri besleme denetleyicisi yöntemidir.

Bir PID denetleyici sürekli olarak bir hata değerini, yani amaçlanan sistem durumu ile mevcut sistem durumu arasındaki farkı hesaplar. Denetleyici süreç kontrol girdisini ayarlayarak hatayı en aza indirmeye çalışır.

Geçmişte istatistik değerleri olmayan bir sürecin ve bilginin olmadığı durumlarda, PID denetleyici algoritması tarihsel olarak en iyi denetleyici olarak kabul edilmiştir. PID kontrol algoritması üç parametre ile , özel proseslerin gereksinimleri için kontrol eylemi sağlayabilir. Denetleyicinin tepkisi hatanın denetlenerek yanıtlanması olarak tarif edilebilir.

Geri besleme döngüsü içinde bir PID denetleyici. r(t) amaçlanan sistem durumu, y(t) ölçülmüş mevcut sistem durumudur.

PID algoritması hata değerini azaltmak için üç ayrı sabit parametreyi kontrol eder, bu sebeple bazen üç aşamalı kontrol olarak adlandırılır: oransal, P ile gösterilir; integral I ile gösterilir; türev değerleri, D ile gösterilir. Sezgisel olarak, bu değerler mevcut değişim göz önüne alınarak zaman açısından şu şekilde yorumlanabilir; Burada “Hata” sıcaklık sapması olarak düşünülebilir

P mevcut hataya bağlıdır,

I geçmiş hataların toplamıdır

D gelecekteki hataların bir tahminidir. 

Bu üç eylemin ağırlıklı toplamı yoluyla kontrol edilen süreç istenilen seviyeye ayarlamak için kullanılır.

PID denetleyici sürekli olarak bir hata değerini hesaplamaktadır. Amaçlanan durum ile ölçülen durum arasındaki farktır. Denetleyici oransal, integral, ve türevsel terimleri içeren bir düzeltme uygular. Bu düzeltme, bir kontrol değişkenini ayarlayarak hatayı en aza indirgemeyi amaçlar

Bize WhatsApp ile ulaşın
Send via WhatsApp