Seramik – Fayans – Yer Karosu Kırma Test Makinesi

Seramik ve Cam Testleri

Seramik ve camın test edilmesi söz konusu olduğunda doğru çözümü bulmak, ürün kalitesini ve performansını sağlamak açısından çok önemlidir. Uzmanlığımız ve kapsamlı seramik ve cam test makinesi çözümlerimiz burada devreye giriyor.

Çeşitli ürün seçenekleri sunmaktan gurur duyuyoruz ve bizi tüm seramik ve cam test ihtiyaçlarınız için başvuracağınız kaynak haline getiriyoruz. Eğilme test cihazlarından kesme test cihazlarına kadar piyasadaki herkesten daha fazla ürünümüz var.

Seramik ve cam test uzmanlarından oluşan ekibimiz, özel gereksinimlerinizi karşılayan doğru çözümü bulmanıza yardımcı olmaya kendini adamıştır.

Seramik Testinin Amacı Nedir?

Seramik testi, seramik malzemelerin kalitesini ve güvenilirliğini sağlayan çok önemli bir süreçtir. Seramik testinin amacı, seramik malzemenin amaçlanan uygulama için belirli standartları ve gereksinimleri karşıladığını doğrulamaktır. Bu sıkı inceleme, üreticilerin ürünlerinin güvenli, güvenilir olduğundan ve gerçek dünya koşullarında beklendiği gibi performans gösterdiğinden emin olmalarına yardımcı olur.

Seramikler, havacılık, otomotiv, elektronik, sağlık, enerji üretimi ve inşaat gibi çok çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Bu malzemelerin ilgili uygulamalardaki kalitesini ve performansını garanti etmek için kapsamlı seramik testleri şarttır.

Farklı Seramik Çeşitleri Nelerdir?

Seramikler, gelişmiş performans özelliklerine sahip çok çeşitli inorganik, metalik olmayan malzemeleri kapsar.

  • Geleneksel seramikler çömlek, tuğla ve fayans gibi doğal kil ürünlerini içerir.
  • Gelişmiş seramikler , zırh, füze bileşenleri, motor parçaları, türbin bileşenleri, yakıt hücreleri, nükleer reaktörler, mikroçipler, sensörler, yalıtkanlar, biyomedikal implantlar, protezler ve diş restorasyon uygulamalarındaki çoğu malzemeyle karşılaştırıldığında üstün özellikler sunan özel uygulamalar için tasarlanmıştır.
  • Seramik kompozitler, takviye edici elyafların ve çevreleyen matrisin seramik malzemelerden yapıldığı bir tür gelişmiş kompozittir.

İleri Seramikler için Mekanik Testler

Seramiklerin doğasında bulunan kırılganlık nedeniyle, mekanik testlerin yapılması, farklı yükler altında performanslarının değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. Göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli mekanik testler şunlardır:

Eğilme Mukavemeti (Eğilme Testi), bir seramiğin bükülme modunda başarısız olmadan önce dayanabileceği maksimum gerilimi analiz eder. Örneğin, bir seramik kiriş kırılana kadar üç noktalı veya dört noktalı bir bükülme yüküne maruz bırakıldığında.

Basınç Dayanımı Testleri, bir seramik malzemenin ezilmeden sıkıştırma kuvvetlerine dayanma yeteneğini değerlendirir. Bu özellikle inşaat, mühendislik ve imalat endüstrilerinde önemlidir.

Çekme Dayanımı Testleri, kırılganlıklarından dolayı seramikler için daha zordur. Sünek metallerin aksine seramikler kırılgandır ve kırılmaya eğilimlidir, bu da çekme testini özellikle önemli kılar.

Kopma Modülü (MOR) olarak da bilinen Enine Kopma Mukavemeti (TRS) , silikon karbürün bükülme mukavemetini ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir testtir. Bu test, çubuk şeklindeki bir numuneyi yüklemek için özel bir üç noktalı bükülme fikstürünün kullanılmasını içerir.

Young Modülü, sertliği veya elastik deformasyona karşı direnci ölçer.

Cam Testi ve Diğer Kırılgan Malzemeler

Kırılgan malzemelerin mukavemetinin test edilmesi, mafsallı (kendinden hizalanan) örslerle yapılandırılmış bükülme veya bükülme fikstürlerinin kullanılmasını gerektirir. Bunun nedeni, test işlemi sırasında herhangi bir yanlış hizalama olması durumunda kırılgan malzemelerin kolayca kırılabilmesidir.

Cam eğilme mukavemeti test ekipmanı ve prosedürleri seramiğe benzer. Testler, mimari camlar, ön camlar ve diğer yük taşıyan uygulamalar için çok önemli olan bükülmeye karşı direnci ölçer.

Test Uygulamanız için Eksiksiz Bir Test Sistemi Alın

Malzeme test sisteminizi tamamlamak kolaydır. Bir test makinesi seçerek başlayın, aksesuarlarınızı seçin ve kontrolör yazılımınızı seçin. Tüm uygulama testi ihtiyaçlarınız için tek adresiniz.

Fayans seramik yer karosu üç nota basma kırma test Cihazı
Büyük boy Fayans seramik yer karosu üç nota basma ve kırma test cihazı

Yarı pişmiş veya pişmiş seramik malzemelerin kırılma esneme testleri için dizayn edilmiştir. Kontrol ünitesi tipine ve yazılım özelliklerine göre KOBİ ve KOMPETAN olarak iki model olarak üretilir. Üç nokta basma mesafesi ayarlanabilir yapıdadır.

KOBİ:

Mukavemet ve malzeme testlerinin artık bir ihtiyaç haline geldiği orta seviye kalite kontrol laboratuvarları için tasarlandı. Cihaz ana gövdesinde sadece acil durdurma ve yukarı aşağı hareket tuşları bulunan model herhangi bir Windows tabanlı tablet, diz üstü veya masa üzeri bir bilgisayar ile çalışabilmekte. Tam bilgisayar kontrollü, numerik ve grafik sonuç veren, kendi Logonuz ile renkli PDF formatında çıktı imkanı sunan Kobi, için analiz ve istatistik yazılımı tamamen ücretsiz. İhtiyaç ve maliyete göre 0,001 mm/d hıza kadar birçok motor ve sürücüleri alternatif olarak sunduğumuz KOBİ için neredeyse özel imalat demek abartı olmaz.

KOMPETAN:

Kalite Kontrolü tamamlayıp Araştırma Geliştirme adımına geçen laboratuvarlar için hayli emek harcanarak ürettiğimiz seridir. Kobi’ den farklı olarak yapılan analizler belirli bir arşiv altında otomatik olarak yedeklenir. GLP kurallarına göre kullanıcı tanımlı arşivleme ile tüm testler saniye saniye kayıt altına alınır. Yapılan testlere geri dönülerek test tekrarı yapabilir. Cihaz kasasına monte özel dokunmatik ekranı ve bir arada çalışan bilgisayar sistemi mevcuttur. İsteğe bağlı cift kademe yük hücresi eklenerek düşük yükler için, daha fazla hassasiyet elde etmek veya bir tarafı çekme, diğer tarafı basma departmanı olarak kullanmayı mümkün kılar. En gelişmiş PLC ve yük hücreleri kullanılan seri, son derece yüksek data transferi sağladığından çok hassas grafikler elde etmek mümkündür. Kendi imalatımız veya farklı extensometreler ile tam uyumlu olarak çalışabilir.

TS EN 10545-4 Standardına tam uyumluluk.

Cihaz tüm seramik karoların eğilme ve kırılma dayanımlarının deneyinde kullanılır. Servo motor teknoloji ile yapılmış olan model yüksek hassasiyet ve verim sağlamaktadır. Numune ebatına uygun mesnet aralığı otomatik ayarlanır. Opsiyonel Dokunmatik ekranla kolay ve hızlı bir kullanım sağlar.

STANDART ÖZELLİKLER

fayans kırma fikstürü
300×300 fayans kırma fikstürü

• 120×120 cm. fayans kırma aralığı
• 7″ dokunmatik ekran ile kolay ve uzun ömürlü kullanım
• 10 kN. basma kapasitesi
• A.C. Servo motor kontrollü sistem
• Kuvvet duyarlılığı ± %0.1
• Alüminyum gövde elektro aktuatörlü hareket sistemi
• Bilgisayar ve yazıcı bağlantısı
• Acil durdurma butonu
• Otomatik hızlı geri dönüş
• Kgf. – N. – kN. seçme özelliği
• 0.1–2 Mpa/sn. Hız aralığı
• Kırılınca durma özelliği
• Kalibrasyon sınıfı: 0.5 sınıf

İLAVE ÖZELLİKLER

• 2. yük hücresi bağlantısı yapılabilme
• Kullanıcı isteğine göre özel program yazılım imkanı

TEKNİK ÖZELLİKLER

• Yükseklik : 170 cm.
• Genişlik : 185 cm.
• Derinlik : 80 cm.
• Ağırlık :220 kg.
• Çalışma voltajı: 220VAC. – 1 KW

40×40 cm’ye kadar olan malzemelerde Üniversal test makinesi kullanarak test yapmak mümkündür

Üniversal test makinelerimiz ile yapılabilecek seramik testlerine ait diğer standartlar ve test çeneleri

ÇEKME KOPMA CİHAZLARI

Tek Kolon Çekme Kopma Basma Dayanımı cihazları

Monocol Serisi

Kablo, Tel, Kauçuk, Tekstil ürünleri ve filmler gibi yüksek kuvvet gerektirmeyen testler içindir. Aplikasyon ve arşivleme ihtiyaçlarınıza göre Çeko, Kobi ve Kompetan olarak 3 değişik versiyonda üretilirler. Versiyonlara göre hız ve hassasiyetler değişiklik gösterir. Çeko seriler Step motorludur, Kobi ve kompetan serilerde servo motor kullanılmaktadır.

DuoCol Serisi

Orta dayanımlı metaller , abalaj çemberi ve kompozit malzemeler gibi materyallerin testleri içindir.

500, 2000, 5.000, 10.000, 20.000 kg kapasitelerde üretilir.

Çeko, Kobi ve Kompetan olarak 3 değişik versiyonda üretilirler. Versiyonlara göre hız ve hassasiyetler değişiklik gösterir. Çeko seriler Step motorludur, Kobi ve kompetan serilerde servo motor kullanılmaktadır. Versiyonlara göre hız ve hassasiyetler değişiklik gösterir. Çeko seriler Step motorludur ( sadece 500 kg’a kadar üretilir) Kobi ve kompetan serilerde servo motor kullanılmaktadır.

TetraCol Serisi

Hidrolik sistemli makinelerimiz, Metaller, zincirler, çekme halatları vb materyallerin testleri içindir

2o tondan başlayarak  100ton kapasitelere kadar  üretilirler.  Sadece çekme, sadece basma ve çekme basma ve bükülme testlerini yapan konfigürasyonlar mümkündür. Kobi ve Kompetan olarak 2 değişik versiyonda üretilirler. Versiyonlara göre hız ve hassasiyetler değişiklik gösterir.  Kobi ve kompetan serilerde uygulamaya göre özel özel yazılım ücetsiz olarak yapılır. Versiyonlara göre hız ve hassasiyetler değişiklik gösterir.

Çok hücreli çok amaçlı çift ölçüm departmanlı çekme basma cihazı

Kompetan MultiTask Serisi 

Çoklu görev onun işi

Çift yük hücresi çift çene takımı,  Servo motorlu

Yoğun aboratuvarların ve çok çeşitli numune tipleri ile uğraşanların sorununu biliyoruz. Fikstür değiştirmek.

KOMPETAN MT serisi cihazlarımız ile artık konu en ekonomik hali ile kapandı…

  • Hiç fikstür değiştirmeden basma ve çekme işlemleri
  • Tek makinede 100 kN ve 100 N numuneyi aynı hassasiyette çalışabilme
  • Yüksek fayda -maliyet oranı
  • Yüksek zaman – performans oranı
  • Yazılım ile test metodunu çağırdığınızda otomatik konumlanan çeneler.

Standart Numaranıza göre özel üretim Cihazlar

Panel Testleri, 1 ay sürebilem sehim datası alma testleri, Flex boru testleri, Simülasyon testleri gibi her konuda dayanım test cihazları üretiyoruz. Standart numaranızı söyleyin üretelim.

EN12002, EN12004-2 ve ISO13007-2'ye göre fayanslar için çimento esaslı yapıştırıcıların enine deformasyonunu belirlemek için özel bükülme testi fikstürü

EN12002, EN12004-2 ve ISO13007-2’ye göre fayanslar için çimento esaslı yapıştırıcıların enine deformasyonunu belirlemek için özel bükülme testi fikstürü

ASTM-C1424'e göre gelişmiş seramiklerin monotonik basınç dayanımını test etmek için katlanabilir kılavuzlara sahip küçük sıkıştırma plakaları

ASTM-C1424’e göre gelişmiş seramiklerin monotonik basınç dayanımını test etmek için katlanabilir kılavuzlara sahip küçük sıkıştırma plakaları

ASTM-C1273-ISO15490-GIRI ASTM-C1273 ve ISO15490'a göre ince seramikler için çekme testi fikstürü Max10 kN

ASTM-C1273-ISO15490-GIRI ASTM-C1273 ve ISO15490’a göre ince seramikler için çekme testi fikstürü Max10 kN

DIN52292'ye göre özel çift halkalı bükme test aparatı cam ve cam seramikleri test etmek için Max yük 5 kN Dahil. paslanmaz çelik kap 200x200x100 mm

DIN52292’ye göre özel çift halkalı bükme test aparatı cam ve cam seramikleri test etmek için Max yük 5 kN Dahil. paslanmaz çelik kap 200x200x100 mm

ASTM-C1684 ve config B ye göre seramilerin kızaklı testinde kullanılan eğme fikstürü

ASTM-C1684 ve config B ye göre seramilerin kızaklı testinde kullanılan eğme fikstürü

ASTM-C1499'a göre ortam sıcaklığında gelişmiş seramiklerin monotonik eşeksenli eğilme mukavemetini test etmek için çift halkalı sıkıştırma plakası

ASTM-C1499’a göre ortam sıcaklığında gelişmiş seramiklerin monotonik eşeksenli eğilme mukavemetini test etmek için çift halkalı sıkıştırma plakası

ASTM-C1273-ISO15490-GIRI ASTM-C1273 ve ISO15490'a göre ince seramikler için çekme testi fikstürü Max10 kN

ASTM-C1273-ISO15490-GIRI ASTM-C1273 ve ISO15490’a göre ince seramikler için çekme testi fikstürü Max10 kN

ASTM-C1424'e göre gelişmiş seramiklerin monotonik basınç dayanımını test etmek için katlanabilir kılavuzlara sahip küçük sıkıştırma plakaları

ASTM-C1424’e göre gelişmiş seramiklerin monotonik basınç dayanımını test etmek için katlanabilir kılavuzlara sahip küçük sıkıştırma plakaları

FALCON ANALİZ VE ARŞİVLEME YAZILIMI 

Bu mekanik gücü yöneten  çok akıllı bir işletim sistemi bulunmakta! Labomak Falcon test analiz ve arşivleme yazılımını yakından inceleyin

Labomak Falcon Yazılımı

You may also like...

Bize WhatsApp ile ulaşın
Send via WhatsApp