Tekstil Hava geçirgenlik Test Cihazı

Hava Geçirgenlik Test Cihazı, dokuma, örme ve dokuma olmayan tekstil malzemelerinde hava akışının direncini test etmek için kullanılır. Giysinin vücutla etkileşim şekli, özellikle sıcaklık ve nemin dağıtılması açısından, kullanıcının algılanan rahatlığında büyük rol oynar.

Günümüzde giyim için kullanılan tekstil kumaşları, kullanıcının duyusal ve termal konforunu iyileştirmek için yeni işlevsel özelliklere sahiptir. Özellikle spor giyim ve doğa performansı kıyafetlerinde gibi giyim konforunu sağlamak için hava ve su buharı geçirgenliğinin çok önemli olduğu anlamına gelir.

Tekstilde hava geçirgenliği nedir?

Hava geçirgenliği, havanın kumaştan ne kadar geçtiğini ölçen ve özellikle rüzgara dayanıklı, hava koşullarına dayanıklı ve su geçirmez kumaşlar için kumaşın nefes alabilirliğini göstermeye yardımcı olan bir testtir.

“Hava geçirgenliği, ASTM tarafından, bir malzemenin iki yüzeyi arasında önceden belirlenmiş bir hava basıncı farkı altında bilinen bir alandan dik olarak geçen hava akış hızı olarak tanımlanır ve havanın santimetreküp (cm3) cinsinden hacmi ile değerlendirilir.

Hangi EVO serisi sizin için uygun?

Tekstil malzemeler için yarı otomatik hava geçirgenlik test cihazı. FalconPro Test yazımı opsiyoneldir. Manuel Orifis değişimi. 10 testlik data logger. USB ile kayıtlerınız bilgisayara excel olarak aktarabilirsiniz.
Tekstil malzemeler için yarı otomatik hava geçirgenlik test cihazı. FalconPro Test yazımı opsiyoneldir. Manuel Orifis değişimi. 10 testlik data logger. USB ile kayıtlerınız bilgisayara excel olarak aktarabilirsiniz.
Labomak EVO5 Tam Otomatik Hava Gecirgenlik Test Cihazı. Tam otomatik Orifis değişimi ile size zaman kazandırır. Dokumatik Windows tabanlı bilgisayarı yöneten Falcon Pro ile tüm testlerinizi numerik, grafik, istatistik raporlar ve arşivler.
Labomak EVO5 Tam Otomatik Hava Gecirgenlik Test Cihazı. Tam otomatik Orifis değişimi ile size zaman kazandırır. Dokumatik Windows tabanlı bilgisayarı yöneten Falcon Pro ile tüm testlerinizi numerik, grafik, istatistik raporlar ve arşivler.

Broşürü İndir

Standartlara göre pim sistemi ile kolayca değişebilen test başlıkları ve manuel veya otomatik orifisler

Hava geçirgenliği testi ile ilgili standartlar nelerdir?

Hava geçirgenliğini ölçmek için aşağıdaki test yöntemleri kullanılır:

EN ISO 9237
ASTM D737
GB/T 5453
JIS L 1096:2010 – test 8.26 Yöntem C
BS 3424-16
NWSP70.1
BS EN ISO 9073-15

veya size özel standartlarda

Bazı özel numuneler verilen standartların kapsama alanı içine girmeyebilir.

Bu durumda özel özel orifisler veya değişik hava akışı sağlayan ekipmanlar ile numuneye özel test cihazları üretebiliyoruz.

Hava Geçirgenlik Test cihazının Kullanım Alanları nelerdir?

Kumaşın gözenek yapısı ve yoğunluğunun ölçülmesi ve endüstriyel perdeler, membranlar, dokuma olmayan tekstil ürünleri, yelkenler, hava yastıkları ve paraşütler gibi malzemelerin askeri , endüstriyel, medikal, otomotiv ve spor/dış mekan gibi çeşitli son kullanımlara yönelik performansının değerlendirilmesinde önemli bir faktördür.

Outdoor giyimde malzemenin hava geçirgenliğinin olabildiğince düşük olması özellikle önemlidir çünkü rüzgardan koruma görevi görmelidir.

Ayrıca nefes alabilen astarlar, Filtreler ve bir çok dokuma olmayan malzemelerde, elektronik, medikal, inşaat, Otomotiv ve havacılık sektörü gibi sayamadığımız bir çok sektörde ihtiyaç haline gelmiştir.

Bir malzemenin hava geçirgenliğini neler etkiler?

Hava geçirgenliği üzerindeki ana etkiler malzemenin yoğunluğu (kumaşın/ipliğin gözeneklerinin şekli/değeri) ve yapısıdır; örneğin kumaşın örgüsü, ipliklerin ham maddesi, iplik seti vb.

Ayrıca hava geçirgenliği, giysinin dış katmanlarında kullanılan ve malzeme içindeki hava akışını değiştirebilen ve/veya kısıtlayabilen kimyasallardan ve kaplamalardan etkilenir.

“Hava geçirgenliği, rüzgar geçirmez giysilerdeki termal kaybın bir göstergesi olabilir, yüz kaplamaları için nefes alabilirliğin bir ölçüsü olabilir ve tıbbi ürünlerde enfeksiyonu önleyebilir.”

Hava geçirgenliği testinde konforun rolü:

“Hava geçirgenliği, rüzgar geçirmez giysilerde termal kaybın bir göstergesi olabilir, yüz kaplamaları için nefes alabilirliğin bir ölçüsü olabilir ve tıbbi ürünlerde enfeksiyonu önleyebilir. Bu, kumaşın rahatlığına katkıda bulunan bir faktördür.”

Su buharını, sıvı nem iletimini ve termal transferi test eden konfor testinin, profesyonel spor ve koruyucu giyim gibi çok çeşitli performans son kullanımlarına sahip teknik tekstil ve giysilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığı giderek daha fazla kabul edilmektedir.

Sonuçları karşılaştırılabilir olmayan pek çok farklı ölçüm tekniği kullanılıyor, diye ekliyor Peter: “Konforu test etmek zordur çünkü sonuçta konfor, giysiyi giyen kişiye göre değişir.

Hava geçirgenliği konfor açısından uygun bir testtir çünkü bir malzemenin nefes alabilirliği çok önemlidir. Buna giysinin içindeki hava akışı ve bunun cilt üzerindeki duyusal etkisi de dahildir. Örneğin yağmurluklar, yürüyüş pantolonları ve çadırlar gibi öğeler, rüzgara ve neme (su ve su buharları) karşı direnç sağlamak için düşük hava ve su geçirgenliği gerektirir; bu, yalnızca kullanıcının konforunu değil aynı zamanda giysinin güvenliğini ve performansını da etkiler. .”

Hava geçirgenliği ve nefes alabilirlik: Fark nedir?

Bir giysinin nefes alabilirliği, malzemenin hava geçirgenliğinden etkilenir, ancak bunlar aynı şey değildir” “İki terim sıklıkla birbirinin yerine kullanılıyor ancak farklı anlamları var. Malzemenin kullanıcının vücut ısısını dağıtma şekli nefes alma özelliğidir. Bu, giysiyi giyen kişiye bağlıdır, ancak bir şey ‘nefes alabiliyorsa’ ısı dağıtılır ve su buharının (ter) birikmesi önlenir, böylece kullanıcıya daha fazla algılanan ‘rahatlık’ sağlanır.

“Öte yandan yukarıda açıklandığı gibi havanın bir kumaştan ne kadar iyi geçebileceği subjektif değil, ölçülebilir ve hava geçirgenlik testiyle test edilebilir. Bu nedenle, bir malzemenin nefes alabilirliğini ve rahatlığını değerlendirirken Labomak Evo serisi gibi bir hava geçirgenliği test cihazının kullanılmasını öneriyoruz.”

FalconPro yazılımı

7 inçlik dokunmatik ekranda tüm test işlevlerini yerine getirebildiğiniz gibi , FalconPro yazılımı ile raporlama arşivleme ve istatistik sonuçları barındırabilirsiniz.. Dilerseniz kendi standartlarınızı oluşturarak testlerinizi tek bir tıklama ile gerçekleştirebilirsiniz., Yönetici diğer tüm kullanıcılara tam veya sınırlı yetkiler tanıyabilir (Test yapabilme, test silebilme, arşive erişim gibi yetkiler her kullanıcı için ayrı ayrı tanımlanabilir) ve her bir kullanıcı kendi şifresi ile cihazda işlem yapabilir. Kullanımı kolaydır ve minimum eğitim gerektirir.

Standartlara uygun test başlıkları

Farklı standartlar ve uygulamalar, farklı boyutlarda test başlıkları gerektirir. Labomak üm ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürün ve aksesuvar yelpazesi ile en güncel ve hızlı çözümler sağlamaktadır. Ayrıca yazılımsal talepleriniz en kısa sürede çözülerek online olarak devreye alınabilmektedir.

Hızlı değişim test orifisleri

Farklı test orifisleri arasında geçiş yapmak hızlı ve kolaydır ve bazı rakip cihazlarda olduğu gibi hava basıncı sensörlerinin bağlantısını kesmeden yapılabilir.

Labomak EVO hava geçirgenlik test cihazı

Orifis değişimi tek bir tuş yardımı ile pnomatik olarak açılıp kapanan hazneden gerçekleşmektedir.

Depolama

Labotest-0021’in kapı iç tarafındaki bir aparat, orifisleri düzenli bir şekilde saklar.

Büyük test yatağı

Labotest-0021’in test düzeneği, büyük numuneleri barındırabilir ve çeşitli farklı malzemeleri ve bitmiş giysileri test etmek için uygundur.

TEST BAŞLIKLARI

Farklı standartlar ve uygulamalar, farklı boyutlarda test kafaları gerektirir ve müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün yelpazesi sunuyoruz.

Cihazla birlikte 5 ve 20 cm²başlıklar standart olarak sunulmaktadır.

Opsiyonel olarak aşağıdaki boyutlarda başlıkları sipariş  verebilirsiniz.

•5 cm² standart

•6.45 cm²

•10 cm²

•20 cm² standart

•25 cm²

•38 cm²

•50 cm²

•100 cm²

You may also like...

Bize WhatsApp ile ulaşın
Send via WhatsApp